Fedeztets, rkltt tulajdonsgok
A tenyszs alapja. A tenyszkanchoz megfelel vrmrsklet, csontozat s fajtj mnt vlasztanak, s fedeztetik a kanct. A fedeztetsbl 11 hnap mlva megszletik a csik, mely rkli apja s anyja tulajdonsgait.
Az apavlasztsnl nagyon kell figyelni, hogy az anya esetleges hibi az apallatban ne legyenek fellelhetk, hanem inkbb egyenslyozzk egymst a hinyossgok. gy megfelel csontozat, egszsges, leters csik szlethet. A sznek s a jegyek vltozan rkldnek. A l sznt a br szne, a testet bort fed- vagy rdvidszr szne, tovbb a hosszszr (stk, srny s farok) szne egyttesen szabjk meg.
Tzttnek akkor mondjuk a lovat, ha a sznes szrei kztt kevsszm fehr szr van elszrdva. A tzttsg csak kzelrl lthat.
rnykoltsgnak nevezzk, ha egy sznes terletnek fehr terlettel val tallkozsa helyn olyan tmeneti sv van, amelyben fehr s sznes szrszlak nagyjbl egyenl arnyban keverednek.
Almzott l szrn vilgosabb foltokat sttebb udvar vesz krl. Almzottsg leggyakrabban szrke lovon fordul el.
Szjalt l gerincln jl lthat 1-2 ujjnyi szles stt sv vonul a srnytl a farokig. A szamr hta mindig szjalt, st a marjn keresztben is van egy sv.
Deresnek akkor mondjuk a lovat, ha sznes szrei kztt sok fehr szr - fleg a htn - nagyjbl egyenletesen van elszrva. A deres l olyan, mintha dr lepte volna.
t alapszn van; Fehr, fekete, srga, pej s fak.
A fehr l bre rzsaszn, festkanyagot nem tartalmaz, s gy a rvid-, mint a hosszszre fehr.
A fekete l rvid- s hosszszre fekete, bre palaszrke. Ha a szr fnyes, hollfekete, ha simn fekszik s fnytelen, sznfekete, ha pedig tompafny, kiss borzalt, akkor brsonyfekete szn a l.
A srga szn l bre palaszrke, rvid- s hosszszre srga. A srny s a farok lehet vilgos- vagy sttsrga, de sohasem fekete. Vltozatai: vilgossrga s sttsrga, ha a szrzet egyformn vilgos- illetve sttsrga szn; aranysrga, ha a rvidszr aranyszn, s a napon aranyfny ragyogsa van. Az agyagsrga l szre agyagszn.
Pej szn l hosszszr mindig fekete, rvidszre srgspiros szn. A lbak lbttl, csnktl lefel rendszerint feketk. A vilgos- s sttpej lovon a rvidszr vilgos, illetve stt srgspiros, az aranypejen pirosas aranysrga, ersen fnyes. A pirospej l rvidszre vrses szn, a meggypej stt, majdnem kkesvrs, meggyszn.
A fak sznnek kt csoportja van: Az egyik csoportba a fekete hosszszr fakk tartoznak. Ilyen a zsemlyefak, melynek rvidszre zsemlyeszn, fnytelen, a br pigmentlt. A msik csoport hosszszre szennyesfehr. Ide tartozik az Izabellafak, vagy homly, melynek rzsaszn bre, viaszsrga patja s a hosszszrhz hasonl szennyesfehr szn rvidszre van; tovbb a zsufafak, melynek bre pigmentlt, palaszrke szn, rvidszre pedig sttfak szn.
Sznkeverk akkor ll el, ha a fehr szn valamely ms sznnel foltokban keveredik. Ilyen sznkeverk a tarka. Ha a sznes foltok nagyok, akkor a foltok sznnek megfelelen fekete-, srga-, vagy pejtarka sznrl beszlnk. Prductarknak akkor mondjuk a lovat, ha a sznes foltok aprk. A foltok sznnek megfelelen megklnbztetnk feketeprduc, srgaprduc s pejprduc lovat. Agttarka a l, ha az apr sznes foltokat rnykolt udvar veszi krl.
Kt vagy tbb alapszn bens sszekeveredsbl sznvegylet jn ltre. A sznvegyletek csoportjba azokat a szneket soroljuk, melyek sem az alapsznek, sem a sznkeverkek csoportjba nem tartoznak. Az 5 alapszn egymssal val bens keveredse sok sznvltozatot eredmnyezhet.
A fehr s a fekete szn vegyletei: A fehr s a fekete szn bens keveredsbl, vegylsbl a szrke szn jn ltre, ennek vltozatai:
- ezstszrke: fnyes szrke fedszr, sok fehrrel
- daruszrke: fnytelen szrke fedszr, sok fehrrel.
- legyesszrke: vilgosszkre alapon apr fekete pettyek.
- sereglyszrke: stt, majdnem fekete alapon fehr pettyek.
- szeplsszrke: vilgosszrke alapon srgsbarna pettyek. Ez a szn a fehr, fekete s srga, teht hrom sznbl keveredett.
- mzszrke vagy penszszrke a l, ha a szrke szrk kztt srgsbarna szrk vannak elszrva (nem pettyek).
- vasderes: a fekete sznnek deres alakja, teht feketederes. A vasderes l feje fekete, a szr zme szintn, s arnylag kevs fehr szr van elszrva a feketk kztt.
- az ezstderes szintn feketederes, de itt mr sok fehr szr van elszrva a feketk kztt, s a l feje itt is fekete.
- az aclszrke lovak fedszrnek zme fekete, kevs fehrrel keverve. Az aclszrke csak abban klnbzik a feketederestl vagy vasderestl, hogy az aclszrke lnak feje szrke.
A pej szn vegyletei:
- gesztenyepej: srgsbarna fnyes fedszr, almzottsg gyakori. Hosszszr fekete.
- szattynpej: vilgos szrksbarna fedszr, szjalt ht, hosszszr fekete.
- zpej: stt, srgsbarna fedszr, de az orr, szj s haskorc krl vilgossrga. Hosszszr fekete.
- vrsderes vagy pejderes: pej- s szrkeszn fedszr keverve. Hosszszr hasonl szn.
A srga szn vegyletei:
- mjsrga: stt barnssrga, a nyersmjra emlkeztet szn. Hosszszr barna.
- bronzsrga: bronzfny, stt srgabarna.
- aranyderes, vagy srgaderes: szrke s srga szn szrszlak keverve.
A fak szn vegyletei:
- gerlefak: srgsszrke, vedgerle szn fedszr. Hosszszr fekete.
- mogyorfak: ugyanolyan szn, mint a szattynpej, de a ht nem szjalt. Hosszszr fekete.
- egrszrke: az egsz sznre emlkeztet szn.
Jegyek alatt azokat az alapszntl elt - rendszerint fehr - foltokat rtjk, melyek leggyakrabban a lovak fejn s lbain fordulnak el. A jegyek a l azonossgnak
megllaptsa vgett fontosak.
A fejen elfordul jegyek:
- tztt homlok: a homlok kzepn nhny fehr szrszl van.
- virg: szablyos, lekerektett szl fehr folt a homlok kzepn.
- csillag: szablytalan, csipkzett szl fehr folt a homlokon.
- megnylt csillag: ugyanolyan, de az orrhtig megnylt.
- orrsv: az orrhton keskeny fehr sv vonul vgig.
- hka: a homlokon s az orrhton, legfeljebb az arcig terjed fehr sv. A hka lehet keskeny, szles, megtrt s rnykolt.
- lmps: mr az arcra is rterjed a fehr folt.
- piszrnak mondjuk a lovat, ha a fels ajkn fehr folt van.
- szrcsa lnak als ajkn van fehr folt.
- tejfeles szj a l, ha mindkt ajka fehr.
- bkaszj, ha a fehr ajkon pigmentlt, szrke pettyek vannak.
A lbakon elfordul jegyek: kesely a l lba, ha a lba als rsze fehr. A fehr szn terjedelme s helye szerint kesely lehet a l lba prtban, sarokvnkosban, flcsdig, csdben, bokig, bokn fell, fl-lbkzpig, lbtig vagy csnkig. Ha a kesely terleten srga szn foltok vannak, akkor foltos keselynek, ha fekete foltok vannak, hermelin keselynek mondjuk a lbat. Kesely lbon a pata rendszerint viszaszsrga. Ha azonban a prtaszlen fekete, vagy srga foltok vannak, akkor a pata svozott szokott lenni.
A test egyb rszein elfordul jegyek: elg gyakran elfordul, hogy a srny baltavgsban, vagy a farok a faroktben tztt. Az eddig felsorolt jegyeket veleszletett jegyeknek nevezzk. A lovon azonban elfordulnak az let folyamn szerzett jegyek is. Ide soroljuk a nyeregfoltokat - ami alatt a nyereg- s szerszmtrs helyn visszamarad fehr foltokat rtjk -, tovbb a klnfle sebhegeket, szrtelen helyeket, stb. Ezek a l azonossgnak megllaptsa nzpontjbl ugyanolyan fontosak, mint a veleszletett jegyek. Nha a lovon - klnsen a srga lovon - az alapsznnl sttebb foltokat ltunk. Ezeket elfordulsi helykn emltjk meg.
Cskaszem lnak szivrvnyhrtyja nem barna, hanem szrkskk, vagy szrkskken gyrztt.
A l jegyei veleszletettek, vagy szerzettek. Ezzel szemben a blyegeket mestersgesen, a l megjellse vgett (jelek) tzes vassal getik (stik) a l brbe. Nhny kp stsekrl. |